Det är ett visst svung över namnet ”Sir Anthony” och det är faktiskt mycket svung över hela hotellet som ligger i ett av de mest populära områdena på Playa de las Américas på Teneriffas sydkust. Hotel Sir Anthony är ett av tre hotell som tillsammans bildar resorten Mare Nostrum. De två andra hotellen är det 4-stjärniga Hotel Cleopetra Palace och det 5-stjärniga Hotel Mediterranean Palace. Alla faciliteter på Mare Nostrum kan utnyttjas av gäster från alla tre hotellen med ett litet men inte oväsentligt undantag, faciliteterna på Hotel Sir Anthony får inte utnyttjas av gäster från de andra två hotellen. Några fördelar ska du ju ha när du har valt att bo på resortens lilla exklusiva boutiquehotell.

Mare Nostrum – betyder egentligen Medelhavet
Men strunt samma namnet kan även användas till en fantastisk resort på Atlantön Teneriffa. Här ligger det perfekt placerat på Playa de las Américas med härlig shopping, underhållning och noga utvalda restauranger, caféer och annat trevligt längs det som kallas The Golden Mile på den ena sidan och med den bästa stranden Playa El Camisón på den andra. Det är en placering som heter duga.
Något för varje smak
- och så är det bokstavligen talat för här på Sir Anthony och de två systerhotellen finns det hur många valmöjligheter som helst när hungern ska stillas och törsten ska släckas. Du kan avnjuta en gourmetmiddag med medelhavstouch i eleganta omgivningar på Sir Anthonys Windsor Restaurant, inspireras av ”show cooking” och läckra specialiteter fint presenterade på bufféer på Meditrerranean Restaurant och Cleopatra Palace Buffet eller välja din favoritburgare på Europas största Hard Rock Café som ligger här på Mare Nostrum. La Palapa Beach Club ligger som namnet antyder på stranden och är det perfekta stället för en lunch eller en sval dryck under dagens lopp. På kvällen skiftar stället karaktär och blir platsen för en romantisk middag och eleganta cocktails i solnedgångens sken.
Om du bara är törstig så finns det gott om dryckesvaror på La Terrassa och i Sports Bar där du samtidigt kan följa diverse sportsändningar på flera TV-skärmar. Bakom namnet Bar Vitamina’s gömmer sig inte så överraskande en bar vars specialitet är vitaminrika, färskpressade juicer av alla de slag.
För kropp och själ
Om du tycker om wellness så måste du besöka Mare Nostrums härliga SPA som erbjuder allt av ansikts- och kroppsbehandlingar, skön massage och bad i en uppvärmd saltvattenpool. Föredrar du vanligt solbadande och ”plask” i poolen så kan det charmiga poolområdet med jacuzzi, solstolar och parasoller runt utomhusswimmingpoolen locka vem som helst till semesteravkoppling.
Se fram emot:
- Mat och dryck – urvalet av restauranger och barer på Mare Nostrum är stort,
- så det är ingen risk att du behöver gå hungrig eller törstig till sängs
- IT – här på Sir Anthony kan du komma på PC ’n, iPad ’en och mobilen dygnet runt
- – om du vill förstås.
- Det är gratis WiFi överallt på resorten
Naturligtvis finns här:
- Roomservice dygnet runt
- Frisör om du vill slippa att göra lockar själv
- En liten affär med det mest nödvändiga
- För barnen - Club Mare Kids med professionell personal som kärleksfullt tar hand om barnen
- i åldern från 16 månader till 16 år.
- Underhållning – förstklassiga shower med bland annat medryckande flamencodans
Officiell kategori





Hideaways kategori





Hotelltyp
Karta och avstånd
- Närmsta stad, Los Cristianos – ca. 1 km
- Närmsta strand, Playa El Camisón – ca. 10 m
- Teneriffas kännetecken, vulkanen Teide – ca. 57 km
- Santa Cruz (Teneriffas huvudstad) – ca. 78 km
- La Laguna (historisk stad utsedd till bevarandevärt kulturarv) – ca. 78,3 km
- La Orotava (gammal traditionell by) – ca. 104 km
- Närmsta golfbana, Golf Las Américas – ca. 4,6 km
- Flygplats (Teneriffa nord) – ca. 81 km
- Flygplats (Teneriffa syd) – ca. 17,1 km
Rumstyper
Samtliga av de 70 luxuösa rummen på Sir Anthony är smakfullt möblerade och har extra stora sängar och alla övriga faciliteter som du kan förvänta dig av ett 5-stjärnigt hotell.
Faciliteter:
- Luftkonditionering
- Satellit-TV
- Minibar
- Möjlighet att koka kaffe/te
- Safetybox
- Telefon
- CD-spelare
- Skrivebord med stol
- Badrum med toalettartiklar, hårfön, badkappa och tofflor
Faciliteter
Här kan du se några av de faciliteter (kan vara mot tillägg på plats) som erbjuds på Sir Anthony:
- Pool (eventuellt säsongsöppen)
- Möjlighet för aircondition
- Internet / Wi-Fi
- Restaurang
- Möjlighet för balkong/terrass
- Parkering / Garage (ev. mot avgift)
- Reception
- Hiss
- I stad eller landsort
- Strand mindre än 1 1/2 km bort
- Spa / Wellness center
- Hotellbar
- Möjlighet för privat pool
Observera: En del faciliteter, som t.ex. pool och restaurang, kan vara stängda utanför högsäsongen, och kan också innebära direkt betalning till stället (lågsäsongen är normalt sätt från oktober till och med april på de flesta resmål i södra Europa - förutom på vinterdestinationer som Madeira och Kanarieöarna). När det gäller Thailand råder nästan omvända förhållanden (där löper högsäsongen normalt från oktober till april) - dock kan det variera från resmål till resmål. Vi hänvisar till vår FAQ som vi rekommenderar att du läser igenom
Adress
Avda. Las Americas S/N
38660 Playa de las Americas
Koordinater
Latitude: 28.0531
Longitude: -16.7301
Liknande hotell
- Närmaste flygplats: 20 km
- Närmaste strand: ca. 300 m
- Pool
Andra hotell Teneriffa
- Royal Garden Villas & SPA
- Regency Country Club Apartments & Suites
- Hotel Suite Villa Maria
- Hotel Luz del Mar
- Baobab Suites
- Sir Anthony
- Colon Guanahani Hotel
- Hotel San Roque
- La Casona del Patio Hotel
- H10 Big Sur Hotel
- Hotel Laguna Nivaria
- Route Active Hotel
- San Diego Apartamentos
- Las Terrazas de Abama